Ιστορία του Γυμνασίου Ποδοχωρίου Καβάλας

Το γυμνάσιο Ποδοχωρίου ιδρύθηκε το 1961 ως ιδιωτικό σχολείο και λειτούργησε επί 3 χρόνια σε ενοικιαζόμενο χώρο. Από το 1964 ξεκίνησε η ανέγερση του αρχικού κτιρίου. Το 1966 λειτούργησε πρώτη φορά ως δημόσιο εξατάξιο Γυμνάσιο, παράρτημα του Γυμνασίου Ελευθερούπολης. Μερικά χρόνια αργότερα, το 1976, λειτούργησε ως αυτόνομη σχολική μονάδα.

Καθώς η περιοχή αναπτυσσόταν συνεχώς και εξαιτίας της συνεχούς αύξησης των μαθητών η επέκταση της σχολικής μονάδας κρίθηκε απαραίτητη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στις18-4-2019, με διευθυντή τον κύριο Παπαδόπουλο Νίκο να πραγματοποιηθούν τα εγκαίνια της επέκτασης του κτιρίου. Οι εγκαταστάσεις του νέου κτιρίου, εκτός από σχολικές αίθουσες, περιλαμβάνουν εργαστήριο Πληροφορικής, εργαστήριο Φυσικοχημείας και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων η οποία φιλοξενεί ενίοτε και εκδηλώσεις της τοπικής κοινωνίας.